Novinky

Volba výkonu topné fólie s ohledem na typ podlahy

Před nákupem topné fólie je třeba, abychom si si dobře promysleli výkon topné fólie. Správný výběr výkonu topné fólie ovlivní budoucí tepelnou pohodu v objektu i funkčnost krytiny.

Jaký je nejvhodnější výkon topné fólie pro vinylové plovoucí podlahy, laminátové plovoucí podlahy, pro dřevěné plovoucí podlahy, pro potěr?  Má podlaha vliv na výkon topné fólie?

Topné fólie nabízíme o různém výkonu:

Tyto topné fólie se neliší cenou, ale svým provozem.

       

 Pravidla pro výběr nejvhodnějšího výkonu topné fólie

1) Energetická třída objektu - tepelné ztráty objektu - zateplení

Tepelné ztráty objektu mají velký vliv na výběr výkonu topné fólie. Nové nízkoenergetické domy jsou vždy vhodné pro instalaci topné fólie o výkonu 80 W/m2. Samozřejmě, pokud by byl interiér atypický, nutno řešit individuálně a případně použít silnější topnou fólií.

Tepelné ztráty objektu ovlivňuje především materiál, ze kterého je stavba postavena, stupeň zateplení, velikost a provedení oken a dřeví apod.

2) Velikost topné plochy, tj. podíl plochy topné fólie k ploše místnosti

Velikost topné plochy 80% +-5% nemá vliv na výběr výkonu topné fólie. V případě, že v daném topném okruhu má být instalováno méně topné fólie, pak může být potřeba zvolit silnější topnou fólii než jaká odpovídá energetické třídě objektu.

3) Způsob instalace

Pokud se provádí instalace topné fólie do stropu nebo do stěn, je potřeba volit silnější topnou fólii než u podlahového vytápění.

Shrneme-li výše uvedené poznatky, je nutno při výběru výkonu topné fólie přihlížet především k tepelným ztrátám objektu a ploše topné fólie instalované v daném topném okruhu (místnosti). Vliv krytiny na výběr výkonu topné fólie nemá vliv.

Stanovení výkonu topné fólie s ohledem na energetické poměry budovy

Výše uvedené hodnoty jsou obecné. Vždy záleží na tepelných ztrátách objektu a na množství topné fólie v daném topném  okruhu (místnosti). Pokud investujete více financí do výstavby pasivního domu nebo do termomodernizace staršího domu, vždy ušetříte na množství spotřebované energie pro vytápění.

Jaké jsou důsledky výběru příliš silného nebo příliš slabého výkonu topné fólie?

Výkon topné fólie se volí především z hlediska tepelné izolace objektu a jeho tepelných ztrát. Pokud je dům dobře izolovaný,  uniká  z něj méně tepla - v tomto případě se volí  topná fólie s nižším výkonem. Z méně izolovaného domu  uniká větší množství tepla, proto musí mít  topná fólie  vyšší výkon, aby vyšší rychlost vytápění dorovnala tepelnou ztrátu. To je to, co v praxi rozlišuje topné fólie různých výkonů: rychlost ohřevu.

Pokud jsou topné fólie poddimenzovány (zvolili jsme příliš slabý výkon):

V objektu bude příliš chladno, topné fólie nebudou stačit nahřát požadovaný prostor.

Pokud jsou topné fólie předimenzovány (zvolili jsme příliš silný výkon):

Jelikož je provoz topných fólií ovládán regulátorem teploty s podlahovým čidlem, nedojde k přehřátí prostoru. Regulátor teploty bude ovšem velmi často spínat a topit velmi krátký čas.  Chod topných fólií vypne prostorové čidlo termostatu nebo havarijní podlahové čidlo.


Pamatujte, že volbou elektrického vytápění infračervenými topnými fóliemi snížíme spolu s teplým vzduchem i množství tepla unikajícího z domu, protože systém ohřívá přímo pevné předměty. To však neznamená, že netěsné konstrukční prvky nebo tepelné mosty na stěnách nemají vliv na efektivní provoz systému.

Optimální výkon topné fólie

Výkon elektrického infra topení musí odpovídal tepelné izolaci Vašeho domu, u místností vyšších než 3 m se posuzuje i objem místnosti.

O našem pohodlí rozhoduje také správně naprogramovaný  termostat s podlahovým čidlem. Při neustálém topení na vysokou teplotu se  sníží  vlhkost vzduchu a tím se sníží i náš pocit tepla. Když přizpůsobíme teplotu našemu dennímu cyklu, vlhkost vzduchu zůstane na vyšší úrovni a navíc ušetříme na účtech.

Výkon topných fólií  ve vztahu k záruce na plovoucí podlahy?

Výzkumy, které provedli přední výrobci krytin ukazují, že nejvhodnější topnou fólií, která umožňuje zachovat plnou záruku na krytiny je topná fólie o výkonu 80 W/m2 a topná fólie s plnou topnou matricí.

Tyto podmínky splňuje topná fólie Heat Decor, kterou testovaly mimo jiné značky jako Classen, Weninger, Boen a Arbiton.

Aktuální seznam podmínek výrobků jednotlivých podlah naleznete zde.

Shrnutí výše uvedených poznatků

Při výběru výkonu topné fólie musíme dbát především na jeho izolaci. Výkon infračervené topné fólie není ovlivněn typem podlahy, ale je ovlivněn místem instalace - zda-li instalujeme na podlahu, do stropu nebo do stěn. Při instalaci na strop a stěny je potřeba vybrat vyšší výkony. Někoho však může napadnout, zda topná fólie nepoškodí podlahu. Odpověď zní ne, protože systém infratopení Heat Decor je přizpůsobený různým typům podlah, vždy je nutno dodržovat instalační podmínky výrobce infra topení a výrobce krytiny.

Termostat pro elektrické podlahy má možnost nastavení maximální teploty podlahy a instaluje se vždy s podlahovým čidlem. Informace o max možné teplotě podlahy zjistíte u výrobce dané krytiny. Například pro laminované panely je maximální teplota obecně 28 °C.

Při výběru topných fólií je nutné dbát na jejich výkon z důvodu následných nákladů na používání infratopení. Může se ukázat, že je zbytečné instalovat topnou fólii o výkonu 140 W/m2 nebo 220 W/m2. 

Vybrat infračervený topný panel nebo konvekční ohřev?

Chcete vědět, které elektrické vytápění je nejúčinnější a nejbezpečnější? Jestli právě modernizujete svůj topný systém pro zvýšení tepelné pohody a zároveň přemýšlíte, jak snížit své účty za elektřinu, čtěte dále! Určitě vás bude zajímat téma elektrického vytápění. Co si tedy vybrat: takzvané "infračervené panely" nebo konvekční vytápění pomocí dlouho známého řešení, jako je konvektor? A je topný panel ekonomický? Pojďme to zjistit!

Co je to konvekční ohřev?

Při konvekčním vytápění se používají radiátory se speciální konstrukcí, které nasávají studený vzduch zespodu a ohřátý vzduch uvolňují shora. Může to být radiátor poháněný vodou – radiátor – i elektrický přímotop. Běžně známé ústřední topení je rovněž typ konvekčního topení. Radiátory napájené tepelným čerpadlem jsou také konvekčním vytápěním.

Jak funguje konvektor?

U elektrických konvektorů vzduch prochází speciálním ohřívačem. Konvektor je vybaven výměníkem tepla, který je obecně vyroben z měděných trubek pokrytých měděnou nebo hliníkovou deskou. Zdá se, že jde o velmi jednoduchou formu vytápění, a ve skutečnosti tomu tak je. Takový konvekční ohřev však bohužel není bez nevýhod:

  • Konvektorový ohřívač "hází" teplý vzduch shora. Je lehčí, takže jde nahoru a – bohužel – právě zde akumuluje nejvíce tepla. Než se místnost dostatečně vyhřeje a cítíme to při sezení blíže k podlaze, musí se vyprodukovat velké množství teplého vzduchu a někdy to trvá velmi dlouho.
  • Vzhledem k tomu, že vzduch uniká nahoru, létají s ním prachové částice a roztoči, které pak dýcháme. Zdravý člověk si této nepříjemnosti zpočátku nemusí všimnout, ale alergici si jí rozhodně všimnou. Kromě toho prachové částice létají přímo vedle ohřívače zahřátého na velmi vysokou teplotu a spálí se. V důsledku toho vznikají nové chemické sloučeniny, které mohou dráždit sliznici dýchacího systému i u lidí bez alergií.
  • Zahřátí místnosti trvá dlouho, ale po vypnutí radiátoru se poměrně rychle ochladí, protože většina tepla se hromadí ve vzduchu, který z místnosti uniká nejrychleji případnými netěsnostmi.

Radiátory tohoto typu nižší pořizovací cenu, ale ne nutně provoz. Jak s tím souvisí infračervené topné panely?

Co je infračervené vytápění?

Takzvané "infračervené vytápění" je proces, při kterém se zahřátý materiál se speciálními fyzikálními vlastnostmi stává zdrojem infračervených vln působících na velkou vzdálenost. Infračervené vlny, které se setkávají s pevným tělesem, tj. naší kůží, se přeměňují zpět na tepelnou energii. Jsou způsobem, jak přenášet teplo bez vzduchu. Díky nim se k nám dostává teplo ze Slunce a je cítit i v chladném dni a prochází prostorem naplněným vakuem.

Prvním obecně známým infračerveným vytápěním byla kachlová kamna. Dnes tuto funkci plní různá elektrická zařízení: topné fólie umístěné pod plovoucí podlahou, topné rohože pod dlaždice a topné panely.

Důležité je, že infračervený panel nám poskytne pocit tepla téměř okamžitě po jeho zapnutí a funguje na dálku. Jeden topný panel pokryje plochu místnosti od 6 do 20 m2 a objem místnosti od 15 do 50 m3. Má několik velmi významných výhod:

  • Teplo produkované topnými panely je absorbováno a následně vydáváno nábytkem, stěnami, různými předměty a dokonce i lidmi. Díky tomu se prostor nejen rychleji zahřeje, ale také mnohem pomaleji vychladne, a to i po vypnutí panelu.
  • Infrapanel nezpůsobuje pohyb vzduchu, takže v prostoru, kde dýcháme, nezačne poletovat prach a roztoči. To je důležité pro zdraví každého z nás a pro pohodlí alergiků – obzvlášť.
  • Infračervené topné panely se dodávají v různých velikostech a lze je velmi snadno vybrat podle velikosti místnosti. Mohou být jak hlavní, tak doplňkovou formou vytápění v domě.

Konvektor nebo topný panel – co je výhodnější?

Podrobné srovnání zpočátku naznačuje, že topné panely jsou lepší a efektivnější formou vytápění. Rovněž stojí za to věnovat pozornost nákladům, abyste se konečně mohli rozhodnout, která z těchto metod bude pro jednotlivé domy vhodnější.

Náklady na spotřebu elektřiny na kilowatthodiny jsou v obou případech podobné. Konvekční ohřívače jsou však nejčastěji k dispozici s výkonem 2000 W, což již generuje vyšší spotřebu elektřiny než i velký topný panel o výkonu 1000 W, který je schopen vytápět dvacetimetrovou místnost.

Kromě toho existuje několik důležitých proměnných:

  • Konvekční ohřívač ohřívá místnost déle, ale při vypnutém vytápění se rychleji ochladí. Jeho pracovní doba musí být obvykle delší, aby udržel dům v příjemném teple.
  • Topný panel nezpůsobuje únik vzduchu nahoru. Díky tomu je účinnost vytápění pociťována téměř okamžitě po zapnutí panelů. Teplo navíc zůstává v domě i po jejich vypnutí, protože ho vydávají předměty a lidé, kteří byli v dosahu panelů.
  • Nakonec se ukázalo, že topné panely jsou rozhodně levnější a efektivnější. Důležitý je také vliv vytápění na zdraví a pohodlí v domácnosti. A zde jsou infrapanely na špičkové úrovni – dýcháme čistý a příjemný vzduch.

Zaujaly Vás topné panely? Navštivte náš eshop a prohlédněte si nabídku  topných panelů.

Kam instalovat topné panely? Příklady

Topné panely jsou moderní elektrická topidla, která jsou ideální pro byty a domy, kde se chceme cítit teple a zároveň prostorně. Jejich tloušťka nepřesahuje 2 cm a instalace šetří cenné místo. Jsou efektivní, energeticky úsporné a navíc esteticky příjemné.

Při počátečním použití topných panelů mě napadá myšlenka, že by měly být instalovány tam, kde jsou instalovány klasické radiátory. To však není pravda, protože provoz topného panelu je založen na různých principech. Tak kde by to mělo být?

Instalace topného panelu závisí na jeho provoze

Odpověď na otázku, kam instalovat topný panel, silně souvisí s provozem tohoto panelu. Je třeba si uvědomit, že generuje teplo jinak než klasický radiátor. Proto by měl být umístěn na místech vhodných pro jeho vlastnosti. Díky tomu si dnes budeme moci užívat jeho obzvláště důležitou výhodu: jedná se o nákladově efektivní hlavní nebo přídavné vytápění. Úspora energie znamená až o 30 % méně spotřebované elektrické energie ve srovnání s běžným elektrickým vytápěním.

Topné panely jsou zdrojem infračervených vln po celé své ploše. Tento druh tepla nejprve proniká předměty, nábytkem, stěnami a lidmi – vším, co je v dané místnosti. Teprve poté je teplo těmito předměty uvolňováno do vzduchu. To je důvod, proč jsou topné panely účinnější než klasické radiátory. V případě posledně jmenovaného se nejprve ohřeje vzduch, který stoupá vzhůru (bohužel spolu s prachem a všemi roztoči) a teprve poté se vrací na úroveň, na které jej lidé používají – opět s nechtěným "zavazadlem" ze stropu. Účinnost je v tomto případě mnohem nižší. Tyto znalosti potřebujeme, abychom mohli správně vybrat místo pro topný panel.

Topný panel neohřívá místa přímo nad ním, proto jej neinstalujeme například pod chladné okno jako radiátor. Topná deska ohřívá předměty a osoby před ní. Prostor pod oknem zůstává volný. Tento elektrický ohřívač se opravdu liší od ostatních elektrických topných zařízení.

Kam všude lze instalovat topné panely? Máte spoustu možností.

Výbornou zprávou je, že je lze instalovat i na místa, kde klasické radiátory absolutně nebudou fungovat. Topné panely mohou být umístěny na:

  • jakýkoli typ stěny,
  • jakýkoli typ stropu,
  • šikminy, které řešíme v podkroví.

Pokud prostor na stěně nebo stropě z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu, může topný panel jednoduše stát na  pojízdném kolečkovém stojanu, aby bylo zajištěno vytápění místnosti.

Umístění topného panelu může být vertikálně na výšku nebo horizontálně na šířku.

Je však třeba si uvědomit, že při instalaci topných panelů nám záleží především na efektivitě – chceme místnost vytápět co nejlevněji a nevést ke zbytečným tepelným ztrátám. Proto stojí za to vyhnout se vnějším stěnám místnosti. Mohou jimi unikat vlny tepelné energie a instalace topných panelů na vnitřní povrchy, např. příčky, bude mnohem efektivnější. Pokud chceme mít panely, které jsou co nejekonomičtější a užívat si je co nejdéle (prodloužit jejich životnost), stojí za to vybírat modely s termostatem a snížit jejich maximální teplotu.

Infra panel – kam jej nainstalovat, aby se co nejlépe topil? Příklady použití.

Nejčastěji se řídíme estetikou a s infra panelem zacházíme jako s prvkem interiérového designu – a to může být docela přesné, protože dobře vystavený panel, který není ničím zakrytý, vyhřeje náš pokoj, kuchyň nebo koupelnu nejúčinněji. V druhém případě je však třeba pamatovat na to, aby byl panel umístěn dostatečně daleko od vodních zdrojů.

Mezi topnými panely najdeme modely vyrobené z několika druhů materiálů, které nám mohou napovědět, kam je instalovat. Panely mohou být:

  • kovové topné panely - velmi univerzální, fungují dobře na stěnách, stropech a jako mobilní vytápění;
  • keramické topné panely - obvykle vypadají nejlépe na stěnách, díky svému původnímu vzhledu imitujícímu např. přírodní kámen, z tohoto důvodu jsou často instalovány o něco výše než předepsaných 30 cm nad podlahou;
  • skleněné topné panely - obvykle jsou minimalistickým akcentem, který není nápadný, ale spoluvytváří atmosféru místnosti, u dveří, nábytku, samozřejmě směřujícího do interiéru místnosti a není ničím zakrytý.

Kromě estetiky a správné expozice je důležité také umístění panelu na konkrétní stěně.

Můžeme dát květináč s květinou hned vedle radiátoru? Ano. Na místě vedle něj, a ne těsně před radiátorem, bude domácí zeleň v bezpečí. Ba! Rostliny se lépe vyvíjejí pod vlivem infračervených vln. 

Na kterou stěnu by měly být umístěny topné panely

Topný panel musí být instalován ve výšce nejméně 30 centimetrů od podlahy. Díky této vzdálenosti zůstává podlaha bezpečná a chráněná před možným vysycháním a deformací. To je důležité zejména u dřevěných podlah. V úzkých místnostech se vyplatí instalovat topné panely na kratší stěny, díky nimž infračervené vlny ohřívají větší prostor před nimi.

Na šikmých stropech a stropech by měl být topný panel instalován v minimální vzdálenosti asi 2 metry od podlahy.

Vyhněte se instalaci topného panelu naproti nábytku, např. pohovce nebo stolu. V tomto případě jde také o jejich ochranu před vysycháním v důsledku dlouhodobého vystavení infračerveným vlnám.

Topné panely stojící na kolečkách (pojízdných stojanech) by se měly přesouvat, protože jejich vzdálenost od podlahy je obvykle menší než 30 cm. Neměli by stát stále na stejném místě. Jsou tak lehké, že jejich pohyb obvykle vyplývá z přirozené potřeby směrovat teplo různými směry a je spontánní, každodenní praxí.

Instalace topného panelu

Kde nesmí být instalován topný panel

Vzhledem k tomu, že topný panel je stálým zdrojem infračervených vln, které ohřívají předměty a osoby před vámi:

  • neumisťujte panel do blízkosti osob, které se na daném místě nacházejí delší dobu, např. u stolu nebo stolu;
  • zabraňte riziku klouzání záclon nebo ložního prádla po panelu;
  • neinstalujte topný panel na místo, které může být zakryto velkým kusem nábytku, jako je taburet nebo křeslo;
  • nepřipevňujte panel ke stěně v místě, kde by nad ním byly instalovány závěsy nebo závěsy;
  • topný panel neinstalujeme naproti oknu - nechceme, aby teplý vzduch směřoval k oknu, kterým může jednoduše unikat;
  • Infračervený elektrický topný panel by neměl být obrácen k vnější stěně – chceme vytápět místnost, ne stěnu.

 

 

Jednoduchá instalace infračerveného ohřívače

Infračervený elektrický ohřívač je zařízení, které nevyžaduje žádná oprávnění k jeho připojení. Tento výrobek je navržen tak, aby jeho uvedení do provozu bylo omezeno na připojení zástrčky do zásuvky. Důležitou otázkou je také umístění zásuvky. Mnoho lidí, kteří se rozhodnou koupit infračervené topné panely, věnuje pozornost estetice. Kabel radiátoru visící na zdi nevypadá dobře, proto stojí za to vědět, že zásuvku lze umístit za radiátor.

Je třeba také pamatovat na to, že topný panel by neměl být namontován na vnějších stěnách. Mohou přijímat teplo zevnitř domu a v důsledku toho dochází k tepelným ztrátám, což povede ke zvýšení účtů za elektřinu.

 

Shrnutí

Při správném místě instalace mohou topné panely efektivně a bezpečně sloužit po mnoho let a teplo, kterým jsou zdrojem vytváří v domě zdravější mikroklima pro obyvatele. Ve vzduchu se méně vznáší prach a dýchání příjemnější  v zimě bez kašle způsobeného podrážděním horních cest dýchacích.

Topné panely spojují krásu s užitečností.