Kam instalovat topné panely? Příklady

Topné panely jsou moderní elektrická topidla, která jsou ideální pro byty a domy, kde se chceme cítit teple a zároveň prostorně. Jejich tloušťka nepřesahuje 2 cm a instalace šetří cenné místo. Jsou efektivní, energeticky úsporné a navíc esteticky příjemné.

Při počátečním použití topných panelů mě napadá myšlenka, že by měly být instalovány tam, kde jsou instalovány klasické radiátory. To však není pravda, protože provoz topného panelu je založen na různých principech. Tak kde by to mělo být?

Instalace topného panelu závisí na jeho provoze

Odpověď na otázku, kam instalovat topný panel, silně souvisí s provozem tohoto panelu. Je třeba si uvědomit, že generuje teplo jinak než klasický radiátor. Proto by měl být umístěn na místech vhodných pro jeho vlastnosti. Díky tomu si dnes budeme moci užívat jeho obzvláště důležitou výhodu: jedná se o nákladově efektivní hlavní nebo přídavné vytápění. Úspora energie znamená až o 30 % méně spotřebované elektrické energie ve srovnání s běžným elektrickým vytápěním.

Topné panely jsou zdrojem infračervených vln po celé své ploše. Tento druh tepla nejprve proniká předměty, nábytkem, stěnami a lidmi – vším, co je v dané místnosti. Teprve poté je teplo těmito předměty uvolňováno do vzduchu. To je důvod, proč jsou topné panely účinnější než klasické radiátory. V případě posledně jmenovaného se nejprve ohřeje vzduch, který stoupá vzhůru (bohužel spolu s prachem a všemi roztoči) a teprve poté se vrací na úroveň, na které jej lidé používají – opět s nechtěným "zavazadlem" ze stropu. Účinnost je v tomto případě mnohem nižší. Tyto znalosti potřebujeme, abychom mohli správně vybrat místo pro topný panel.

Topný panel neohřívá místa přímo nad ním, proto jej neinstalujeme například pod chladné okno jako radiátor. Topná deska ohřívá předměty a osoby před ní. Prostor pod oknem zůstává volný. Tento elektrický ohřívač se opravdu liší od ostatních elektrických topných zařízení.

Kam všude lze instalovat topné panely? Máte spoustu možností.

Výbornou zprávou je, že je lze instalovat i na místa, kde klasické radiátory absolutně nebudou fungovat. Topné panely mohou být umístěny na:

 • jakýkoli typ stěny,
 • jakýkoli typ stropu,
 • šikminy, které řešíme v podkroví.

Pokud prostor na stěně nebo stropě z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu, může topný panel jednoduše stát na  pojízdném kolečkovém stojanu, aby bylo zajištěno vytápění místnosti.

Umístění topného panelu může být vertikálně na výšku nebo horizontálně na šířku.

Je však třeba si uvědomit, že při instalaci topných panelů nám záleží především na efektivitě – chceme místnost vytápět co nejlevněji a nevést ke zbytečným tepelným ztrátám. Proto stojí za to vyhnout se vnějším stěnám místnosti. Mohou jimi unikat vlny tepelné energie a instalace topných panelů na vnitřní povrchy, např. příčky, bude mnohem efektivnější. Pokud chceme mít panely, které jsou co nejekonomičtější a užívat si je co nejdéle (prodloužit jejich životnost), stojí za to vybírat modely s termostatem a snížit jejich maximální teplotu.

Infra panel – kam jej nainstalovat, aby se co nejlépe topil? Příklady použití.

Nejčastěji se řídíme estetikou a s infra panelem zacházíme jako s prvkem interiérového designu – a to může být docela přesné, protože dobře vystavený panel, který není ničím zakrytý, vyhřeje náš pokoj, kuchyň nebo koupelnu nejúčinněji. V druhém případě je však třeba pamatovat na to, aby byl panel umístěn dostatečně daleko od vodních zdrojů.

Mezi topnými panely najdeme modely vyrobené z několika druhů materiálů, které nám mohou napovědět, kam je instalovat. Panely mohou být:

 • kovové topné panely - velmi univerzální, fungují dobře na stěnách, stropech a jako mobilní vytápění;
 • keramické topné panely - obvykle vypadají nejlépe na stěnách, díky svému původnímu vzhledu imitujícímu např. přírodní kámen, z tohoto důvodu jsou často instalovány o něco výše než předepsaných 30 cm nad podlahou;
 • skleněné topné panely - obvykle jsou minimalistickým akcentem, který není nápadný, ale spoluvytváří atmosféru místnosti, u dveří, nábytku, samozřejmě směřujícího do interiéru místnosti a není ničím zakrytý.

Kromě estetiky a správné expozice je důležité také umístění panelu na konkrétní stěně.

Můžeme dát květináč s květinou hned vedle radiátoru? Ano. Na místě vedle něj, a ne těsně před radiátorem, bude domácí zeleň v bezpečí. Ba! Rostliny se lépe vyvíjejí pod vlivem infračervených vln. 

Na kterou stěnu by měly být umístěny topné panely

Topný panel musí být instalován ve výšce nejméně 30 centimetrů od podlahy. Díky této vzdálenosti zůstává podlaha bezpečná a chráněná před možným vysycháním a deformací. To je důležité zejména u dřevěných podlah. V úzkých místnostech se vyplatí instalovat topné panely na kratší stěny, díky nimž infračervené vlny ohřívají větší prostor před nimi.

Na šikmých stropech a stropech by měl být topný panel instalován v minimální vzdálenosti asi 2 metry od podlahy.

Vyhněte se instalaci topného panelu naproti nábytku, např. pohovce nebo stolu. V tomto případě jde také o jejich ochranu před vysycháním v důsledku dlouhodobého vystavení infračerveným vlnám.

Topné panely stojící na kolečkách (pojízdných stojanech) by se měly přesouvat, protože jejich vzdálenost od podlahy je obvykle menší než 30 cm. Neměli by stát stále na stejném místě. Jsou tak lehké, že jejich pohyb obvykle vyplývá z přirozené potřeby směrovat teplo různými směry a je spontánní, každodenní praxí.

Instalace topného panelu

Kde nesmí být instalován topný panel

Vzhledem k tomu, že topný panel je stálým zdrojem infračervených vln, které ohřívají předměty a osoby před vámi:

 • neumisťujte panel do blízkosti osob, které se na daném místě nacházejí delší dobu, např. u stolu nebo stolu;
 • zabraňte riziku klouzání záclon nebo ložního prádla po panelu;
 • neinstalujte topný panel na místo, které může být zakryto velkým kusem nábytku, jako je taburet nebo křeslo;
 • nepřipevňujte panel ke stěně v místě, kde by nad ním byly instalovány závěsy nebo závěsy;
 • topný panel neinstalujeme naproti oknu - nechceme, aby teplý vzduch směřoval k oknu, kterým může jednoduše unikat;
 • Infračervený elektrický topný panel by neměl být obrácen k vnější stěně – chceme vytápět místnost, ne stěnu.

 

 

Jednoduchá instalace infračerveného ohřívače

Infračervený elektrický ohřívač je zařízení, které nevyžaduje žádná oprávnění k jeho připojení. Tento výrobek je navržen tak, aby jeho uvedení do provozu bylo omezeno na připojení zástrčky do zásuvky. Důležitou otázkou je také umístění zásuvky. Mnoho lidí, kteří se rozhodnou koupit infračervené topné panely, věnuje pozornost estetice. Kabel radiátoru visící na zdi nevypadá dobře, proto stojí za to vědět, že zásuvku lze umístit za radiátor.

Je třeba také pamatovat na to, že topný panel by neměl být namontován na vnějších stěnách. Mohou přijímat teplo zevnitř domu a v důsledku toho dochází k tepelným ztrátám, což povede ke zvýšení účtů za elektřinu.

 

Shrnutí

Při správném místě instalace mohou topné panely efektivně a bezpečně sloužit po mnoho let a teplo, kterým jsou zdrojem vytváří v domě zdravější mikroklima pro obyvatele. Ve vzduchu se méně vznáší prach a dýchání příjemnější  v zimě bez kašle způsobeného podrážděním horních cest dýchacích.

Topné panely spojují krásu s užitečností.