Jaký vybrat výkon infračerveného topného panelu

Elektrický infračervený topný panel v bytě, domě nebo kanceláři, restauraci nebo servisním místě je stále častěji nejen ekonomickým zdrojem tepla, ale také estetickým prvkem interiérového designu. Ačkoli by výběr topného panelu neměl být problém, ukazuje se, že mnoho lidí stále musí čelit otázkám jako: je lepší koupit výkonnější topný panel? Jaký výkon infra panelu je nejlepší? Jak velkou místnost bude infračervený topný panel vytápět? Kam instalovat infračervený topný panel?

  • Otázka týkající se výkonu infračerveného elektrického ohřívače je jednou ze základních, na kterou ne vždy známe odpověď. Stojí tedy za to přečíst si následující text, abyste se nestali obětí vlastní neznalosti a bez váhání si koupili nejvýkonnější radiátor, protože "je lepší mít rezervu energie", že? No, ne tak docela.
  • Výkon topného panelu by měl být přizpůsoben velikosti místnosti a tepelné izolaci celé budovy. Infračervený elektrický ohřívač může vytápět prakticky jakoukoli místnost. Jediným omezením je zateplení budovy.
  • Infrazářiče mohou být jak dalším zdrojem tepla v jedné z místností, tak hlavním zdrojem pro celý dům/byt.

Infračervený ohřívač ohřívá předměty, které jsou daleko před ním.

Jaký je nejlepší výkon infračerveného ohřívače?


Nejoblíbenější topné panely dostupné v obchodě Heat Decor mají následující výkony (pozn. plochy místností odpovídají dobře zateplené budově):

  • 300 W - místnost do 6m2
  • 400 W – pro místnosti do 8 m2
  • 500 W – pro místnosti do 10 m2
  • 700 W – pro místnosti do 14 m2
  • 750W - pro místnost do 15 m2
  • 1000 W – pro místnosti do 20 m2

Jak vidíte, výkon topného panelu závisí na velikosti místnosti a to je základní kritérium pro výběr infračerveného elektrického ohřívače. Co když je místnost větší než 20 m2? V takovém případě byste si měli koupit dva topné panely, abyste si byli jisti, že místnost bude správně vytápěna.

Druhým kritériem pro výběr výkonu infračerveného elektrického ohřívače by měla být tepelná izolace budovy. Čím lépe je budova izolována, tím efektivněji bude náš topný panel fungovat, protože "unikne" méně tepla.

Proč potřebuji elektrický ohřívač?

Kromě zřejmé skutečnosti, že se jedná o topné zařízení, je infračervený elektrický topný panel ideálním zařízením pro vytápění jedné místnosti i celého domu. Může být použit jako jakési "demo" infračerveného elektrického vytápění. Vzhledem k tomu, že tato technologie není rozšířená a mnoho lidí stále vůbec neví, co je infračervené vytápění, může být použití jediného ohřívače dobrou příležitostí k jeho kontrole. Ve skutečnosti mnoho lidí ve facebookových skupinách přiznává, že vyzkoušeli možnosti infračerveného vytápění topným panelem a teprve poté se rozhodli investovat do topných folií v celém domě nebo bytě.

Když už mluvíme o bytech, infračervené topné panely často používají majitelé bytů, kde není možné instalovat plynové  vytápění. Takovým lidem zůstávají různé typy konvektorů, které nejsou zcela nákladově efektivními zařízeními. V článku "Infračervený topný panel nebo konvekční ohřev?" jsme podrobně probrali rozdíly mezi oběma zařízeními.

Infračervené topné panely budou také dobře fungovat v místnostech, které je třeba odvlhčit. Infračervené vlny zahřívají molekuly vody, které jsou ve vzduchu, což pomáhá snižovat stupeň vlhkosti. A tuto skutečnost lze použít k sušení sklepů nebo jiných vlhkých místností. Pozor: na topném panelu byste však neměli viset mokré ani žádné jiné věci.