Infračervený topný panel nebo konvekční ohřev?

Které elektrické vytápění je nejúčinnější a nejbezpečnější? Pokud právě modernizujete svůj topný systém pro zvýšení tepelné pohody a zároveň přemýšlíte, jak snížit své účty za elektřinu, čtěte dále! Určitě vás bude zajímat téma elektrického vytápění. Co si tedy vybrat: takzvané "infračervené panely" nebo konvekční vytápění pomocí dlouho známého řešení, jako je konvektor? A je topný panel ekonomický? Pojďme to zjistit!

Co je to konvekční ohřev?

Při konvekčním vytápění se používají radiátory se speciální konstrukcí, které nasávají studený vzduch zespodu a ohřátý vzduch uvolňují shora. Může to být radiátor poháněný vodou – radiátor – i elektrický přímotop. Běžně známé ústřední topení je rovněž typ konvekčního topení. Radiátory napájené tepelným čerpadlem jsou také konvekčním vytápěním.

Jak funguje konvektor?

U elektrických konvektorů vzduch prochází speciálním ohřívačem. Konvektor je vybaven výměníkem tepla, který je obecně vyroben z měděných trubek pokrytých měděnou nebo hliníkovou deskou. Zdá se, že jde o velmi jednoduchou formu vytápění, a ve skutečnosti tomu tak je. Takový konvekční ohřev však bohužel není bez nevýhod:

  • Konvektorový ohřívač "hází" teplý vzduch shora. Je lehčí, takže jde nahoru a – bohužel – právě zde akumuluje nejvíce tepla. Než se místnost dostatečně vyhřeje a cítíme to při sezení blíže k podlaze, musí se vyprodukovat velké množství teplého vzduchu a někdy to trvá velmi dlouho.
  • Vzhledem k tomu, že vzduch uniká nahoru, létají s ním prachové částice a roztoči, které pak dýcháme. Zdravý člověk si této nepříjemnosti zpočátku nemusí všimnout, ale alergici si jí rozhodně všimnou. Kromě toho prachové částice létají přímo vedle ohřívače zahřátého na velmi vysokou teplotu a spálí se. V důsledku toho vznikají nové chemické sloučeniny, které mohou dráždit sliznici dýchacího systému i u lidí bez alergií.
  • Zahřátí místnosti trvá dlouho, ale po vypnutí radiátoru se poměrně rychle ochladí, protože většina tepla se hromadí ve vzduchu, který z místnosti uniká nejrychleji případnými netěsnostmi.

Radiátory tohoto typu nižší pořizovací cenu, ale ne nutně provoz. Jak s tím souvisí infračervené topné panely?

Co je infračervené vytápění?

Takzvané "infračervené vytápění" je proces, při kterém se zahřátý materiál se speciálními fyzikálními vlastnostmi stává zdrojem infračervených vln působících na velkou vzdálenost. Infračervené vlny, které se setkávají s pevným tělesem, tj. naší kůží, se přeměňují zpět na tepelnou energii. Jsou způsobem, jak přenášet teplo bez vzduchu. Díky nim se k nám dostává teplo ze Slunce a je cítit i v chladném dni a prochází prostorem naplněným vakuem.

Prvním obecně známým infračerveným vytápěním byla kachlová kamna. Dnes tuto funkci plní různá elektrická zařízení: topné fólie umístěné pod plovoucí podlahou, topné rohože pod dlaždice a topné panely.

Důležité je, že infračervený panel nám poskytne pocit tepla téměř okamžitě po jeho zapnutí a funguje na dálku. Jeden topný panel pokryje plochu místnosti od 6 do 20 m2 a objem místnosti od 15 do 50 m3. Má několik velmi významných výhod:

  • Teplo produkované topnými panely je absorbováno a následně vydáváno nábytkem, stěnami, různými předměty a dokonce i lidmi. Díky tomu se prostor nejen rychleji zahřeje, ale také mnohem pomaleji vychladne, a to i po vypnutí panelu.
  • Infrapanel nezpůsobuje pohyb vzduchu, takže v prostoru, kde dýcháme, nezačne poletovat prach a roztoči. To je důležité pro zdraví každého z nás a pro pohodlí alergiků – obzvlášť.
  • Infračervené topné panely se dodávají v různých velikostech a lze je velmi snadno vybrat podle velikosti místnosti. Mohou být jak hlavní, tak doplňkovou formou vytápění v domě.

Konvektor nebo topný panel – co je výhodnější?

Podrobné srovnání zpočátku naznačuje, že topné panely jsou lepší a efektivnější formou vytápění. Rovněž stojí za to věnovat pozornost nákladům, abyste se konečně mohli rozhodnout, která z těchto metod bude pro jednotlivé domy vhodnější.

Náklady na spotřebu elektřiny na kilowatthodiny jsou v obou případech podobné. Konvekční ohřívače jsou však nejčastěji k dispozici s výkonem 2000 W, což již generuje vyšší spotřebu elektřiny než i velký topný panel o výkonu 1000 W, který je schopen vytápět dvacetimetrovou místnost.

Kromě toho existuje několik důležitých proměnných:

  • Konvekční ohřívač ohřívá místnost déle, ale při vypnutém vytápění se rychleji ochladí. Jeho pracovní doba musí být obvykle delší, aby udržel dům v příjemném teple.
  • Topný panel nezpůsobuje únik vzduchu nahoru. Díky tomu je účinnost vytápění pociťována téměř okamžitě po zapnutí panelů. Teplo navíc zůstává v domě i po jejich vypnutí, protože ho vydávají předměty a lidé, kteří byli v dosahu panelů.
  • Nakonec se ukázalo, že topné panely jsou rozhodně levnější a efektivnější. Důležitý je také vliv vytápění na zdraví a pohodlí v domácnosti. A zde jsou infrapanely na špičkové úrovni – dýcháme čistý a příjemný vzduch.